Obsah článků
Onemocnění zubů a dásní patří mezi ty nejvíce nepříjemné, zvláště tedy v případě, že je podceníme. Potom mohou vést ke skutečně bolestivým stavům a v nejhorším případě až ke ztrátě chrupu jako takového. A to je něco, co člověku notně zkomplikuje život. Bez zubů je ten pracovní i ten osobní vždy o hodně těžší. Motivace k tomu dozvědět se o zánětu dásní něco víc je tak jasná. Současně ale patří zánět dásní k nejběžnějším onemocněním vůbec a dosáhnout toho, že vás úplně mine ve všech fázích vašeho života není úplně jednoduché. Pokud se tedy objeví, je na místě ptát se, co pomáhá na zánět dásní?
Zánět dásní a jeho rizika
Zánět dásní je onemocnění způsobované bakteriemi zubního plaku, které proniknou do dásně. V prvních fázích se onemocnění projevuje především zarudnutím, otokem, zvýšenou citlivostí a dobře známým krvácením z dásní při čištění zubů. Pokud ale v tuto chvíli nezačne člověk zánět dásní řešit, hraje si s ohněm.
Neléčený zánět dásní přejde do chronické fáze a dostane tak čas na nerušený rozvoj. Díky tomu může dál postupovat, a nakonec může přerůst v klasickou paradontózu. Bude tak ohrožovat přímo uložení zubu, jež naruší. Výsledkem nemůže být nakonec nic jiného než viklající se a poté vypadlé zuby. V tom případě pomůže už jen náhrada zubů, například metodou All on 6.
Léčba zánětu dásní
Zánět dásní se léčí především tím, že odstraníme jeho přímou příčinu. Tou jsou zmíněné bakterie, na které se tedy musíme zaměřit. Ze svých úst je vyženete pouze pečlivou hygienou, která zahrnuje čištění zubů a mezizubních prostor (k tomu je třeba používat zubní nit anebo mezizubní kartáček) a také vyplachování ústního prostoru po každém jídle nebo nápoji, zvláště pokud obsahují cukr. Ten je pro bakterie nejlepším zdrojem potravy a pokud jej mají dostatek, množí se opravdu rychle. V případě, kdy jde do tuhého může navíc lékař nasadit i antibiotickou léčbu.
Stejně jako léčba, i prevence spočívá v neustálém odstraňování zubního plaku obsahujícího potenciálně nebezpečné bakterie. Součástí prevence musí být i pravidelné návštěvy stomatologické ordinace. Čím častější budou preventivní prohlídky, tím rychleji lékař odhalí problém, pokud existuje. Stomatolog může navíc pacienta upozornit na chyby, které dělá např. při čištění zubů.
Situace samozřejmě může v některých případech zajít tak daleko, že paradontóza skutečně člověku zuby zničí. V takovém případě přichází na řadu řešení v podobě fixních či snímacích zubních náhrad. Ty lze dnes realizovat různými způsoby, mohou být z různých materiálů apod. Zubní náhrady mohou dnes nahradit původní chrup prakticky dokonale, a to jak na pohled, tak při jídle. To ale neznamená, že bychom neměli mít ze zánětu dásní respekt, právě naopak. Prevence zánětu dásní není složitá, bude nás stát několik minut denně. Následky paradontózy jsou potom definitivní.