Obsah článků
Gingivitida je ideálním slovem do televizních soutěží: zní velmi zvláštně, řada lidí si jej nedokáže nikam zařadit, a přitom se jedná o výraz popisující něco, s čím má větší či menší zkušenost naprostá většina populace. Gingivitida je totiž odborným výrazem pro zánět dásní. Ten v některé životní fázi potrápí většinu lidí. Pokud zůstane u prvotních příznaků, na které dotyčný hned zareaguje a napraví tu či onu malou chybičku v hygieně své ústní dutiny, bude se jednat o příhodu, na níž bude moci brzo zapomenout. Gingivitida, která je ale neléčená se může proměnit v opravdový problém s vážnými následky – například úplná ztráta zubů a nutnost jejich nahrazení all on 6 zubními implantáty. A abychom bylo spravedliví, ne každý si za zánět dásní může sám. Existují i jiné příčiny než jen špatná hygiena.
Typy gingivitidy
Zánět může v dásni vzniknout různými způsoby. Lidské tělo je složitý mechanismus a na vzniku zánětu se v něm může podílet celá řada procesů. Tzv. deskvamativní gingivitida má příčinu v genetických předpokladech k určitým poruchám imunitního systému. V tomto případě se jedná o to, že náš vlastní imunitní systém špatně vyhodnotí situaci a jeho reakce vede ke vzniku gingivitidy bez standardních vnějších příčin. V některých případech zánětem dásně zareaguje naše tělo na rychle se měnící hladinu určitých hormonů. To je typické např. pro období těhotenství. Takovou formu zánětu dásní nazývají lékaři hormonální gingivitida. Tyto typy onemocnění jsou nicméně poměrně málo časté a většina případů má příčinu spíše v tom, že si sami ničíme nebo poškozujeme prostředí našich úst. Takovým případem je i tzv. ulcerózní gingivitida, která vzniká v ústech silných kuřáků a těch, co konzumují alkohol v míře větší, než je zdrávo. Tím hlavním a nejtypičtějším zdrojem problémů s dásněmi je nicméně prostá nedůslednost při čištění zubů, anebo to, že si je zkrátka čistíme špatně.
Gingivitida a hygiena ústní dutiny
Známe to všichni, stačí si jednou nevyčistit zuby a hned se nám na nich začne vytvářet ošklivý, lepkavý povlak označovaný jako zubní plak. Ten je tvořen bakteriemi, které si užívají prostředí, jež je pro ně plné potravy a vesele se množí. Stačí potom malá trhlinka v dásni vzniklá při jídle, při pití horkých nápojů apod., a bakterie se dostanou i tam. Výsledkem nemůže být nic jiného než zánět. Prevence gingivitidy i hlavní část její léčby jsou totožné a netvoří je nic jiného než pravidelné, správně prováděné a poctivé čištění zubů. Je samozřejmě třeba chápat jej v širším smyslu, tj. včetně čištění mezizubních prostor, používání ústní vody pro vyplachování úst pokaždé, když cokoliv zkonzumujeme, především pak po potravinách s větším obsahem cukrů. A pokud si chcete být opravdu jistí, že pro zdraví svých úst děláte opravdové maximum, nevynechávejte pravidelné preventivní prohlídky u svého zubního lékaře.