Jak vyléčit zánět dásní?

Návštěvy ordinace zubního lékaře si spojujeme většinou se zuby, s kontrolou zubních kazů, případně jejich léčbou. Stav našeho chrupu je však velmi těsně propojen se stavem našich dásní. O dásně je třeba se starat úplně stejně důsledně jako o zuby. Koneckonců, není mezi nimi žádná pevná hranice, jde zkrátka o celkovou hygienu ústní dutiny. Pokud bude dobrá, zuby i dásně budou zdravé a bez problémů. Pokud bude hygiena ústní dutiny špatná, bude tomu přesně naopak. Tím vůbec nejčastějším problémem, který ze špatné hygieny ústní dutiny plyne, je zánět dásní. Setká se s ním někdy v životě prakticky každý. Na zánět dásní je potřeba si opravdu dát pozor, protože pokud budeme zánět zanedbávat, pak je extrémním případě možná i nutnost náhrady zubů implantáty all on 4. Otázka zní, jak ho vyléčit? 

Zánět dásní a jak ho léčit

Stejně jako u zmíněného zubního kazu, i zánět dásní mají na svědomí bakterie. Pokud mají možnost, v našich ústech provádějí doslova neplechu. Produkují totiž kyseliny, které naleptávají zubní sklovinu a dávají tak vzniknout zubnímu kazu, a také pronikají do dásní. Dochází tak ke vzniku zánětu dásní, který se následně ve chvíli, kdy pronikne až k samotnému závěsnému aparátu zubu (v podobě vazivové tkáně), mění v parodontózu. Na jejím konci potom stojí v mnoha případech ústa bez zubů. Zánět také neprobíhá vždy skrytě, může mít i podobu hnisavého zánětu dásní, anebo silně bolestivého zánětu dásně. Ty jsou velmi nepříjemné, na druhou stranu často donutí člověka navštívit lékaře a problém je možné začít řešit. Mnoho lidí s chronickým zánětem dásní se k lékaři dostane až ve chvíli, kdy už je na jednoduché řešení pozdě.

Prevence a léčba

Pravda je ale taková, že bakterie jsme do úst většinou pozvali sami. Konkrétně nedůslednou hygienou ústní dutiny. Ta je totiž tou správnou prevencí vzniku zánětu dásní a shodou okolností také jeho léčbou, byť nepřímou. Klasické čištění zubů kartáčkem by mělo být pro správnou hygienu ústní dutiny doplněno o čištění špatně přístupných míst mezizubní nití nebo kartáčkem pro mezizubní prostory. Místa, kam se kartáčkem nedostaneme jsou totiž pro bakterie hledající ničím nerušený život tím pravým. Vhodné je též proplachování úst ústní vodou. Pojem špatná hygiena ústní dutiny zahrnuje i kouření, přílišné pití kávy apod. Jistá změna životosprávy je tedy také na místě. Pokud už se některých zlozvyků vzdát opravdu nemůžete, vyplachujte si alespoň vždy po vypití šálku kávy nebo po vykouření cigarety ústa vodou. To samé platí pro případ, kdy si neodpustíte něco sladkého a ideálně vlastně po každém jídle. Vůbec přitom nevadí pokud sebou zrovna nemáte ústní vodu, i vyplachování obyčejnou vodou to bakteriím hodně stíží. A v souladu s výše uvedeným je třeba zmínit i pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře.