Snímací zubní náhrady

Pro dítě je pohled na vyndavací zuby prarodičů vždy nesmírně zajímavý, do jisté míry možná i zábavný, současně ale jen těžko pochopitelný: proč má babička zuby ve sklenici, když já je mám v ústech napevno? Čas ale ukrajuje všem stejně a postupem času nejen, že děti pochopí, proč má někdo vyndavací zuby, ale není vyloučené, že na prahu svého vlastního stáří – a někdy i dříve – poznají význam snímacích zubních náhrad sami. Přesto není tento koloběh života tak úplně dokonalý, dnešní snímací zubní náhrady jsou totiž od „klapaček“ našich prarodičů dosti vzdálené. V nejhorších případech dochází k nutnosti náhrady všech zubů pomocí all on 6.

Proč zubní náhrada?

O zuby lze přijít z různých důvodů. Vyznavači adrenalinu si zuby mohou vyrazit při extrémních sportech, smolařům stačí pouze špatné došlápnutí a následný pád. Zuby ale nemusí z úst vyhnat pouze tvrdý náraz, můžeme o ně přijít i díky obyčejné lenosti. Konec soužití zubů s naším tělem potom není tak efektní (alespoň pro nezaujatého pozorovatele) jako když si zuby vyrazíme, výsledek je ale stejný. Zuby nám totiž mohou zničit i tak nenápadné věci, jako jsou bakterie zubního plaku. Ať již ale o zuby přijdeme jakkoliv, vzniklou situaci je třeba řešit, neboť bez zubů je soukromý i pracovní život o dost komplikovanější. Řešení se jmenuje zubní náhrada. Ta může být buď pevná neboli fixní, anebo snímatelná. Jak již ale bylo zmíněno, i snímací zubní náhrady jsou dnes mnohem dále než v dobách minulých.

Zubní náhrady a chybějící zuby

Pro snímací zubní náhrady platí totéž, co pro ty fixní. I snímatelná náhrada může nahrazovat jeden jediný zub, malou část chrupu, i kompletně všechny zuby. A jestliže se o fixních náhradách mluví jako o řešení, které je často lepší než prvé zuby, pro snímací zubní náhrady to platí taktéž. I vyndavací zuby totiž dokáží fungovat stejně dobře jako původní zuby, a i vyndavací zuby dokáží vykouzlit úsměv, který je k vidění jen na červených kobercích pro filmové hvězdy. V dnešní době se pro výrobu snímacích náhrad používá buď pryskyřice, anebo keramika. Snímací náhrady mohou v ústech držet buď díky velké ploše a jejím kontaktu s dásní, anebo díky tzv. skeletu. Druhý způsob je vyhledávanější pro svoji maximální pohodlnost při nošení náhrady. O tom, zda zvolit fixní nebo snímací zubní náhradu, by měl rozhodnout stomatolog. Resp. by měl pacientovi vysvětlit, proč je v jeho konkrétním případě lepší první nebo druhé řešení.

Jak se vyhnout zubní náhradě?

Ačkoliv by se mohlo z předchozího textu zdát, že snímací zubní náhrada je skvělá věc, zdravé vlastní zuby jsou samozřejmě stále nejlepší možnou variantou. Starost o zdraví zubů je proto nesmírně důležitá a zahrnuje jak opatrnost při sportu apod., ale také pečlivou hygienu dutiny ústní. Bez poctivého čištění zubů to zkrátka nejde, a pokud jej budete šidit, brzy budete se zubařem probírat své vlastní zubní náhrady.