Zánět dásní

Mezi onemocněními jsou nejzákeřnější ty, které se zpočátku prakticky vůbec neprojevují. Většina lidí si proto dlouhou dobu vůbec nevšimne, že se jich onemocnění týká. Právě mezi tato onemocnění se počítá i zánět dásní. Ten je dokonce nejčastějším zánětem lidského těla vůbec a dříve či později se s ním setká naprostá většina z nás. Zánět dásní, kterému se nevěnuje pozornost ani poté, co ukáže své první projevy, může mít skutečně vážné důsledky a informací o tomto zprvu nenápadném, ale častém a potenciálně závažném problému proto není nikdy dost.

Kde se zánět dásní bere?

Původce zánětu dásní hledejme mezi bakteriemi, které tvoří nažloutlý povlak zubů známý jako zubní plak. Bakterie se živí zbytky jídla, která nám v ústní dutině zůstávají v případě, že se dostatečně nevěnujeme dostatečně hygieně úst. Tyto bakterie vylučují potom vylučují kyseliny, které narušují zubní sklovinu a následně mohou způsobit zubní kaz. Kromě toho ale mohou začít škodit i v dásni a způsobit její zánět. Záněty dásní může sice znamenat i některé další věci, např. může být reakcí na hormonální změny či může být podmíněn geneticky. Jedná se však o silně menšinové důvody a v naprosté většině případů skutečně souvisí s nízkou úrovní ústní hygieny.

A jak poznat zánět dásní? Většina lidí si nejprve všimne drobného krvácení při čištění zubů či jejich zvýšené citlivosti na studené nápoje. Už tyto příznaky by měly být dostatečně silným varováním. Doprovází je často také zarudnutí dásní. Z koupelny, kde si většinou poprvé všimnete, že s dásněmi není vše v pořádku, by měli vést další kroky rovnou do ordinace stomatologa. Je to důležité i proto, že pokud nepodniknete příslušné kroky, zánět v dásni sám od sebe nezmizí. Zajímá-li vás, jak dlouho trvá zánět dásní, pak vězte, že třeba až do vypadnutí zubů.

Jak se zbavit zánětu v dásni?

Pokud na zánět dásní přijdete včas, stačí zvýšit úsilí ohledně hygieny ústní dutiny a velmi pravděpodobně se vám podaří jej zvrátit. Je však třeba dbát na správnou techniku čištění zubů, nezapomínat na mezizubní prostory, vplachovat si ústa ústní vodou apod. Se správnou technikou vám vždy nejlépe poradí zubní lékař. V případě, že je zánět rozsáhlejší, může stomatolog přidat např. i aplikaci antibiotických mastí. Pokud však zánět zubu přeroste v paradontózu, a i ta se nechá nějaký čas bez povšimnutí, může dojít ke ztrátě zubů. V takovém případě je jediným řešením instalace zubních náhrad all on 4. Jedná se o zákrok nepříjemný a také finančně náročný. Prevence zánětu – která stejně jako prvotní léčba – spočívá v pečlivé hygieně, je mnohonásobně lepším a v neposlední řadě také levnějším řešením.