Zkažené zuby

Jak dobře ví každý, koho problémy se zuby někdy potkaly, dokážou nás pěkně potrápit. Zkažené zuby mohou vést v lepším případě k vrtání zubního kazu a instalaci plomby, v horším případě k vypadnutí zubu nebo nutnosti jeho vytržení. Zkažené zuby se mohou stejně tak stát vstupní cestou dalších infekcí do lidského těla. Jak tedy na zkažené zuby?

Zubní kaz

Pokud nevěnujeme dostatečnou pozornost ústní hygieně, začnou se nám v ní množit mikroorganismy, které známe jako zubní plak. Tyto bakterie produkují v rámci svého metabolismu kyseliny a další látky, které jsou schopné naleptat zubní sklovinu a poté začít poškozovat vnitřní strukturu zubu.

S tím, jak poškození zubu proniká do hlubších vrstev, zvyšuje se míra bolestivosti. Finální fází zubního kazu je potom vznik abscesu. Ten vzniká tak, že kaz pronikne až ke kořenu zubu a zánět se může rozšířit až do okolní kosti. Jedná se o velice bolestivou situaci a v takovém případě je nutný okamžitý zákrok lékaře. V dalším kroku již následuje definitivní vypadnutí zubu.

Jak zachránit zkažený zub?

Možnosti zubního lékaře při záchraně zubu zásadním způsobem závisí na tom, v jaké fázi jej začíná řešit. V počátečních fázích lze rozvoj zubního kazu dokonce zcela zastavit a zvrátit zlepšením péče o hygienu, případně doplňkovou fluoridovou kůrou.

Pokud již zubní kaz sklovinu naruší příliš a pronikne do zuboviny, nezbývá nic jiného, než poškozenou tkáň odstranit. V takovém případě již bude pravděpodobně nutná výplň. Pokud kaz zasáhne i dřeň, je nutné ošetření kořenových kanálků, což je zákrok, který se lidově označuje jako „tahání nervů“.

Pokud pacient navštíví zubaře příliš pozdě, může se stát i to, že zub již zachránit nelze a musí dojít k jeho vytržení. Moderní stomatologie samozřejmě disponuje nástroji a možnostmi takové náhrady all on 4, která je z funkčního i estetického hlediska prakticky nerozeznatelná od pravých zubů, a i ztracený zub tak lze nahradit. Je však třeba mít na paměti, že takováto řešení jsou často velmi drahá.

V některých specifických případech jako v případě zkaženého zubu moudrosti může stomatolog navrhnout jeho vytržení i přesto, že by bylo možné jej zachránit a kaz vyléčit. Důvodem bývá fakt, že tzv. zuby moudrosti neplní žádnou významnou funkci a v budoucnu by pacientovi mohli začít působit i jiné problémy.

Prevencí proti zkaženým zubům

Zkažené zuby představují opravdový a vážný problém, o který nikdo nestojí. Přesto je to právě naše nedůslednost, která vznik kazu v naprosté většině případů způsobí. Pokud se budeme důsledně a pravidelně věnovat hygieně ústní dutiny, tj. čistit si zuby správnou technikou alespoň dvakrát denně, věnovat pozornost i mezizubním prostorám a čištění doplňovat také vyplachováním úst po každém jídle, je pravděpodobné, že se kazů dokážeme vyhnout. Nedílnou součástí prevence jsou potom časté preventivní kontroly v ordinaci zubního lékaře. Pokud jej budeme navštěvovat alespoň dvakrát ročně, nehrozí, že se nám nějaký zubní kaz „rozjede“ až příliš.