Zničené zuby

Při hodnocení přitažlivosti a důvěryhodnosti druhého člověka sledujeme podvědomě celou řadu parametrů. Čistota a kvalita jeho chrupu je mezi nimi ale nepochybně na poměrně vysokém a významném místě. Zničené zuby rozhodně nikoho neoslní a společenský i pracovní život je s nimi poměrně složitý. Všichni bychom proto měli ve vlastním zájmu o své zuby maximálně pečovat a dělat vše pro to, aby se nás problém zničených zubů nikdy netýkal.

Jak si ničíme zuby

Způsobů, jak si zuby spolehlivě zničit, je celá řada. Předně si je můžeme samozřejmě vyrazit. A nemusíte být zrovna hokejista, aby se vám to povedlo. Nejrůznější adrenalinové sporty, anebo jen prostá neopatrnost nás mohou o zuby připravit v jediném okamžiku. To, že zuby si lze vyrazit, a proto je třeba dávat na ně pozor, si lidé většinou uvědomují a v mezích možností se podle toho většinou i chovají. O poznání horší situace ale panuje na poli prevence proti zubnímu kazu a zánětu dásní, což jsou problémy, jež mohou skončit naprosto stejně tragicky. V takovém to případě je potřeba začít uvažovat o zubní náhradě, která se do ústní dutiny aplikuje pomocí metody all on 4.

Zubní kaz a zánět dásní

Vnitřní struktura zubů je chráněna odolnou sklovinou, která je na první pohled jen těžko zničitelná. Zdání ale klame, ani zubní sklovina nevydrží všechno. Nebezpečí je o to větší, že její poškozování probíhá zprvu pomalu a prakticky nepozorovaně. Zodpovědné jsou za něj bakterie, které tvoří tzv. zubní plak (to je ta ošklivá žlutá vrstva, která se nám na zubech tak ráda tvoří). Tyto bakterie mohou na naše zuby zaútočit hned ze dvou směrů. Jednak při trávení potravy (té, které jim v ústech necháme, protože si nečistíme zuby) produkují kyseliny schopné pomalu ale jistě naleptávat onu zdánlivě neproniknutelnou vrstvu skloviny.

Není asi příliš nutné zdůrazňovat co se stane poté, co bakterie proniknou dovnitř zubu – vznikne zánět. Bakterie ale mohou proniknout také do dásně, jakoukoliv malou a okem neviditelnou trhlinkou, kterou si způsobíme např. při jídle. I v nich mohou způsobit neplechu: zánět dásně. Pokud se kterýkoliv z těchto problémů nechá bez povšimnutí, bude se postupem času zhoršovat, a nakonec může způsobit až vypadnutí zubu. A zničené zuby jsou na světě.

Prevence zničených zubů

Co tedy dělat, aby nám zůstaly zuby zdravé, pokud možno co nejdéle? O opatrnosti a předcházení úrazů již byla řeč, jak je to ale s bojem proti bakteriím, zubnímu kazu a zánětu dásní? V tomto případě je třeba především dodržovat důslednou hygienu ústní dutiny. Stručně a jednoduše: čistěte si zuby. Čištění zubů ale musí být pravidelné, opravdu důsledné a prováděné správnou technikou. Nezapomínejte ani na mezery mezi zuby a jiná špatně přístupná místa. Pokud se někam kartáčkem nedostanete, využijte kartáček přímo určený k čištění mezizubních prostor.

Samostatnou a taktéž velmi důležitou kapitolou je vyplachování úst po každém jídle nebo sladkém nápoji. K tomu lze využít buď přímo ústní vodu, anebo vodu obyčejnou, pokud nic jiného k dispozici není. Hodně pomůže i dieta s minimem cukrů, které jsou pro bakterie hlavním zdrojem potravy. A pokud k tomu budete chodit na pravidelné preventivní prohlídky ke svému zubaři, zničené zuby se vás určitě týkat nebudou.